چهارشنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٧
برنامه های نهاد
تشکل ها و کانون ها
موضوعات
اخبار > خلاصه طرح روحانی بالینی
 


شماره خبر : ٤٤٧٧٤٨ تاریخ انتشار خبر : 1394/05/10 تعداد بازدید:3630
خلاصه طرح روحانی بالینی
خلاصه طرح روحانی بالینی در علوم پزشکی استان مرکزی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خلاصه طرح روحانی بالینی در علوم پزشکی استان مرکزی

مقدمه

هم‌اکنون در برخی کشورهای پیشرفته اروپای و در برخی ایالت‌های آمریکا از ظرفیتِ روحانیون ادیان، استفاده فراوانی می‌شود و حضور علمای ادیان مختلف بر بالین بیمار و بخصوص برای درمان بیمارانِ صعب العلاج مفید و حتی لازم شناخته شده است. در برخی بیمارستانهای غربی حتی برای آشنایی با حقوق بیماران از حضور روحانی همان دین بهره می‌برند؛ مثلا باورها و عقاید دینی یک بیمار در نوع و روشِ معاینه و معالجه‌اش دخالت داده می‌شود و این مسئله جزو حقوق یک بیمار محسوب می‌شود.

مسئله مهم‌تر این است که غربی‌ها نه بخاطر ثوابِ اخروی، بلکه بخاطر آثار و فواید درمانی و تسهیل یا تسریع در بهبودی و معالجه، به چنین ظرفیت‌هایی رو آورده‌اند.

در انگلستان بیش از 35 سال است که این رویکرد شکل گرفته و چنین مراقبت‌هایی با عنوان طب پالیاتیو دنبال شده است. متخصصان پالیاتیو در کلینیک‌های درد مشغول به کارند و بخصوص بیمارانی که به مرز بحران و بن بست  (End Stage) می‌رسند باید تحت نظر یک متخصص پالیاتیو قرار گیرند. در چنین روشی در کنار پزشک و روان‌شناس و مددکار، عضو چهارم یعنی یک روحانی متبحر و مهارت‌دیده حضور پررنگ دارد. در بسیاری از بیمارستانهای آمریکا به تازگی مشاوران روحانی مستقر شده و هم در تسکین آلام به بیماران مدد می‌رسانند و هم به بیماران مشاوره می‌دهند.

حال باید پرسید: اگر غربی‌ها با نگرشِ سکولار خود، روحانیِ مشاور را به کمک طلبیده‌اند، آیا جا ندارد در کشورمان برای نیاز دو جانبه (هم برای سعادت اخروی و هم برای سلامت جسمی و حصولِ سلامت) از حضور روحانیون در بیمارستانها استفاده شود؟

روحانی بالینی در بیمارستان‌ها

 

با استعانت از خداوند رحمان چهارمین طرح ابتکاری و کلان نهاد علوم پزشکی استان مرکزی به مرحله افتتاح و گشایش رسید.

این طرح که با این کیفیت و گستردگی برای اولین بار در کشور اجرا می‌شود، بعد از طرح‌های سه‌گانه قبلی (کرسی خارج فقه پزشکی، طرح دانشجویی همام، طرح کارگاههای سیصدگانه تخصصی ویژه کارکنان در سراسر استان) در آخر تیرماه با حضور آیت الله دری نجف آبادی امام جمعه شهر اراک و استاندار استان مرکزی جناب آقای زمانی قمی و دیگر مسئولین فرهنگی استان افتتاح گردید، بحمدالله با استقبال خوبی از طرف مدیرانِ دانشگاه و روسای بیمارستانها مواجه گردید.

طرح روحانی بالینی ـ ضمن آنکه از برنامه امامان جماعت در بیمارستانها جداست ـ از جهت نوآوری و کیفیت به طور خلاصه شامل محورهای زیر است که همین محورها وجه تمایز آن با طرح‌های مشابه در دیگر دانشگاه‌ها است.

1ـ طرح روحانی بالینی تمامی بیمارستان‌های استان مرکزی را پوشش می‌دهد، که در مجموع شانزده روحانی در بیمارستانها و کلینیک‌های مهم مشغول کار فرهنگی و تبلیغی‌اند. (در نمونه‌های قبلی مانند شیراز و اصفهان بیمارستانهای شهرستان‌ها از نعمت حضور روحانی محروم بودند.)

2ـ روحانیون بالینی در استان مرکزی همه روزه در بیمارستانها ـ دست کم سه ساعت ـ حضور پیدا میکنند، در حالی که در استان‌های دیگر حضور روحانیون در روزهای خاص و به صورت موقت و محدود بوده است. همین حضور مستمر، وجه تسمیه پسوندِ "بالین" در طرح است ( روحانی بالینی، متناظر با پزشک مقیم در مراکز درمانی است.)

3ـ در طرح روحانی بالینی، کار روحانیون منحصر به کار تبلیغی و یا کار مشاوره روان‌شناسانه نیست، بلکه غیر از این دو محور، روحانیون هر روز به صورت ثابت (و البته الزامی) سرکشی از بیماران و دلجویی از همراهان بیماران را در برنامه خویش دارند و بیماران بخصوص بیماران بستری همواره یک عیادت‌کننده در بیمارستان در اختیار دارند.

4ـ روحانیون ـ طبق مصوبه هیأت ریسئه دانشگاه ـ عضو یک کمیته جدید به نام کمیته فرهنگی‌اند که کار سیاست‌گذاری فرهنگی در همان بیمارستان را عهده‌دار است. این کمیته که از طرف دانشگاه بودجه فرهنگی در اختیار دارد، ضمن هماهنگی با نهاد حتی برای خانواده‌ها و فرزندان هم اجازه تخصیص بودجه و اجرای کار فرهنگی را دارد. کمیته فرهنگی تنها برای کارکنان برنامه ندارد، بلکه برای همسران و فرزندان نیز برنامه‌های تفریحی و اردویی برگزار می‌کنند.

5ـ روحانیون فعال در طرح، به صورت مدام به روزرسانی شده و تحت آموزش‌های لازم قرار می‌گیرند؛ به گونه‌ای که این افراد توانِ پاسخ‌گویی به سوالات نوظهور پزشکی در حوزه احکام و اخلاق پزشکی را دارند.

بحمدالله تاکنون دوره‌های متعدد آموزشی از جمله دوره مراقبت‌های معنوی از بیماران صعب العلاج (ارائه توسط استاد دکتر حزینی فوق تخصص خون و سرطان مقیم ایتالیا)، دوره آشنایی با فرقه‌های درمانگرا در ایران (توسط استاد حجت الاسلام شریفی‌دوست)، آشنایی با قوانین پرستاری و قوانین بیمارستانها (توسط دکتر زند)  آشنایی با اصول و تکنیک‌های مشاوره (استاد حجت الاسلام دکتر عشقی)، دوره اخلاق پزشکی با رویکرد اسلامی (توسط استاد حجت الاسلام شریفی‌دوست) و دوره مدیریت فرهنگی و فضای مجازی (توسط استاد حجت الاسلام حسنوند) و چند محور دیگر را گذرانده‌اند.

دفتر طرح روحانی بالینی در مراکز درمانی استان مرکزی

یک روحانی در حال اذان در گوش نوزاد در بیمارستان

 

(این کار یک مستحب شرعی است که به درخواست مادر نوزاد صورت گرفت)

کاربر مهمان
1394/05/24 13:8
2
2
با سلام این طرح ابتکار علوم پزشکی اراک نبوده است و استان اصفهان برای اولین بار این طرح را در بیمارستان های اصفهان اجراء کرد

با سلام. با تشکر از همراهی شما دوست عزیز. طرح روحانیون بالینی "در سطح استانی" (کلیه بیمارستان ها و مراکز مهم درمانی) برای اولین بار در استان مرکزی و با تلاش دفتر نهاد رهبری برگزار گردیده است.


نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4774
 بازدید امروز : 148
 کل بازدید : 253443
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.84
نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها
وزارت علوم
وزارت بهداشت
صندوق رفاه دانشجويان
نشر معارف
نشريه پرسمان
سامانه پشتيباني سايت هاي اينترنتي نهاد
عمره دانشجويي
ازدواج دانشجويي
مركز آموزش مجازي دانشگاهيان
اعتكاف دانشجويي
حوزه دانشجویی
پرسمان